Czy owoce goji zawierają dużo witamin?

Drogocenne właściwości jagód goji są doceniane od wieków. Zgodnie z wierzeniami chińskiej medycyny wykazują one zdolności regeneracyjne narządów wewnętrznych i zapobiegają powstawaniu różnego rodzaju schorzeń. Rozmiarem i wyglądem przypominają nieco żurawinę, ale mają bardziej kwaskowaty smak, a niekiedy są cierpkie lub lekko pikantne.

Znane od tysiącleci owoce goji

Kolcowój szkarłatny, bo taka jest rzeczywista nazwa jagód goji stosowany jest w medycynie chińskiej od lat. Owoce goji różnią się między sobą smakiem i kształtem, w zależności od tego, z jakich rejonów pochodzą. Te, które zbiera się w rejonach Tybetu, nazywane są chińską wilczą jagodą. W porównaniu do polskiej wilczej jagody nie jest ona trująca. To właśnie stamtąd pochodzą najsmaczniejsze jagody, bo uprawiane są w dziewiczych warunkach przyrody. Krzewy goji nie przekraczają wysokości 1 m. Ich listki są owalne, a łodygi przyozdobione kolcami. Same nasiona mają barwę pomarańczową, a niektóre odmiany mocno czerwoną. Są małe i podłużne.

Owoce goji pełne witamin

Jagody goji należą do linii zwanej super żywnością. Jest to grupa produktów, które mają pozytywny wpływ na organizm i są pochodzenia roślinnego. Dzięki zawartości dużej ilości różnorodnych witamin owoce goji wykazują działanie przeciwutleniające, antynowotworowe i stymulujące układ odpornościowy. Są bogatym źródłem witaminy C. Zawierają jej kilkadziesiąt razy więcej niż pomarańcze lub grejpfruty. Są źródłem beta-karotenu i witamin z grupy B. Zawierają aminokwasy, selen i wapń oraz magnez. Są cenione głównie ze względu na zawartość LBP, który ma działanie zdrowotne. Spożywanie jagód goji wpływa pozytywnie na organizm, ale trzeba wiedzieć, kiedy spożywanie ich nie jest wskazane.

Owoce goji nie dla wszystkich

Dzienna dawka jagód to maksymalnie 10 g. Nie jest zalecane przekraczanie jej, a także spożywanie przez osoby przyjmujące stałe leki. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, żeby mieć pewność, że owoce goji i leki nie wejdą w niepożądaną interakcję i nie pojawią się skutki uboczne. Spożywanie jagód nie jest zalecane kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Smaczny suplement diety to owoce goji

Jagody goji przyspieszają przemianę materii, dlatego są często stosowane przez osoby będące na diecie. Same w sobie nie redukują tkanki tłuszczowej, ale mogą być uzupełnieniem dobrze ułożonej diety. Stosuje się je jako smaczny dodatek do jedzenia. Można przygotowywać na ich bazie kompoty i soki oraz nalewki. Dobrze komponują się z dietetycznym musli i stanowią smaczny dodatek do mięs i sałatek. Ich zastosowanie jest zróżnicowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *