Kasza bulgur – zdrowa i smaczna kasza pszeniczna

Kasza bulgur powstaje z gotowanych, suszonych a następnie rozdrabnianych ziarn pszenicy durum. Ma żółto-brązowy kolor i lekko orzechowy smak. Występuje w odmianie drobno-, średnio- oraz gruboziarnistej. Znana jest od starożytności, kiedy wykorzystywana była między innymi przez Hebrajczyków oraz Babilończyków.

Wykorzystanie kaszy bulgur

Odmiana drobnoziarnista doskonale nadaje się do sałatek czy faszerowania warzyw. Natomiast średnioziarnista oraz gruboziarnista wykorzystywana jest głównie w pilawie, przy czym należy pamiętać, że kasza gruboziarnista jest ciężkostrawna, powinny jej więc unikać osoby cierpiące chociażby na wrzody żołądka. Kasza bulgur dobrze smakuje zarówno na słodko jak i w wersji wytrawnej.

Aby przygotować kaszę bulgur należy zalać ją lekko osolonym wrzątkiem. Na jedną porcję kaszy powinno przypadać 2.5 porcji wody. Następnie należy gotować ją bez przykrycia przez 7 minut a potem zdjąć z ognia i zostawić do spęcznienia. Nie jest to jedyny sposób gotowania, czasami można się spotkać z przepisem, w którym kaszę należy po prostu zostawić zalaną wrzątkiem na określony czas.

Właściwości kaszy bulgur

W porównaniu do innych kasz pszenicznych kasza bulgur jest produktem dużo bardziej wartościowym i odżywczym. Zawiera więcej błonnika niż kasza manna czy kuskus, równocześnie jest nieco mniej kaloryczna.

Kasza bulgur ma szereg własności prozdrowotnych.

– Wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego, zawiera bowiem magnez, sód, wapń i potas. Dodatkowo dzięki zawartości błonnika poprawia profil lipidowy, zmniejszając poziom złego cholesterolu. Powinny się nią zainteresować osoby z anemią, zawiera bowiem sporo żelaza oraz kwasu foliowego.

– Pomaga łagodzić skutki stresu, dzięki zawartości witamin z grupy B oraz magnezu reguluje bowiem funkcjonowanie układu nerwowego.

– Usprawnia funkcjonowanie układu trawiennego, wspomaga bowiem procesy trawienia, zapobiega zaparciom i poprawia perystaltykę jelit. Wszystko to dzięki zawartości błonnika. Duża ilość błonnika będzie również korzystna dla osób odchudzających się, ponieważ pęczniejąc w żołądku daje on uczucie sytości.

Dodatkowo, dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, kasza bulgur jest dobrym rozwiązaniem dla diabetyków ponieważ nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru. Powinny po nią sięgać również kobiety w ciąży. Stanowi bowiem dobre źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Ponieważ kasza bulgur jest produkowana z pszenicy zawiera gluten. W związku z tym nie mogą jej spożywać osoby chore na celiakię oraz z alergią bądź nietolerancją glutenu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *